Nastupujete do zdravotnictví, ale nevíte, jaký plat očekávat a na co máte nárok? Připravili jsme pro Vás jednoduchý přehled, jak se postupuje při stanovení platového tarifu.
POSTUP PŘI STANOVENÍ PLATOVÉHO TARIFU:
výběr platové tabulky, do které pozice spadá (lékař, zdravotník, nezdravotník),
stanovení platové třídy - dle profese a vykonávané činnosti,
výpočet platového stupně - podle délky praxe a vzdělání a specializace.
(1) VÝBĚR PLATOVÉ TABULKY:
Platové tabulky jsou rozděleny na 3 skupiny podle typu profese:
1. nelékařské zdravotnické profese – například sanitář, radiologický asistent, porodní asistentka, všeobecná a praktická sestra, zdravotní laborant, fyzioterapeut a další, tabulka platí také pro sociální pracovníky, pracovníky v sociálních službách.
2. lékařské profese - lékaři, zubní lékaři
3. nezdravotnické profese – technickohospodářští pracovníci, administrativní pracovníci, pomocní pracovníci bez zdravotnické kvalifikace atd.
Platové tarify (tabulky) vychází z Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
(2) STANOVENÍ PLATOVÉ TŘÍDY:
Každé povolání jako je všeobecná sestra nebo ošetřovatel má doporučenou platovou třídu, do které spadá. Platová třída však může být pro shodné povolání různá a je závislá na konkrétní pracovní náplni konkrétní pozice sjednané v pracovní smlouvě.
Například všeobecná sestra může spadat do platové třídy 10, ale pokud vykonává specializovanou péči, bude zařazena do 11. platové třídy.
Příklady vybraných profesí a rozpětí platových tříd:
SANITÁŘ (třída 3-5)
OŠETŘOVATEL (třída 5-7)
PRAKTICKÁ SESTRA (třída 7-9)
VŠEOBECNÁ SESTRA (třída 10-12)
ZDRAVOTNÍ LABORANT (třída 9-11)
ZDRAVOTNICKÝ ZÁCHRANÁŘ (třída 10-12)
FARMACEUTICKÝ ASISTENT (třída 9-10)
FYZIOTERAPEUT, ODB. FYZIOTERAPEUT (třída 9-13)
FARMACEUT (třída 11-14)
ZUBNÍ LÉKAŘ (třída 11-15)
LÉKAŘ (třída 11-15)
Konkrétní příklady pracovních pozic, platových tříd a činností:
VŠEOBECNÁ SESTRA
10. platová třída – sestra bez specializace
11. platová třída – sestra se specializací, případně staniční, vrchní, úseková sestra
12. platová třída – sestra vykonávající vysoce specializovanou péči, vrchní sestra
LÉKAŘ
11. platová třída – absolvent
12. platová třída – lékař po zařazení do specializační průpravy
13. platová třída – lékař se specializací
14. platová třída – primář (odborné vedení týmu, vzdělávání specialistů)
15. platová třída – výzkumná činnost
Rozdělení všech profesí, přehled a výpis činností a tříd najdete v Nařízení vlády č. 222/2010 Sb. o katalogu prací ve veřejných službách a správě.
(3) VÝPOČET PLATOVÉHO STUPNĚ
Platový stupeň zohledňuje:
předchozí praxi,
vzdělání.
1. Předchozí praxe
Vaše předchozí praxe se započítává v plném rozsahu, pokud odpovídá svou náplní oboru a profesi Všemu novému zaměstnání. Do praxe se obvykle započítá také výkon základní vojenské nebo civilní služby a mateřská dovolená. Pokud byla předchozí praxe odlišná od typu práce, který budete vykonávat v novém zaměstnání, může ji zaměstnavatel započítat maximálně ze dvou třetin.
Příklad: Pokud nastupujete na pozici jako praktická sestra. Máte 3 roky praxe jako ošetřovatelka. Při výpočtu stupně se praxe započte s koeficientem 2/3, tzn. započitatelná praxe = 2 roky.
2. Vzdělání
Každá platová třída má zákonem stanovené minimální doporučené vzdělání. Pokud stupeň vzdělání splňujete, započte se praxe dle podmínek výše v plném rozsahu. Pokud však máte vzdělání nižší, než je stanoveno pro danou třídu, dojde k tzn. odpočtu praxe. Přehled platových tříd a vzdělání najdete v tabulce níže.
Příklad: Jste všeobecná sestra se specializací a máte středoškolské vzdělání s maturitou. Praxi máte 22 let a jste zařazena do 11. platové třídy. Odpočet praxe činí při tomto vzdělání 5 let. Při výpočtu tarifu Vám bude uznána praxe 17 let (22 - 5 = 17 let).
Odpočty praxe dle dosaženého vzdělání vychází z Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Další podstatnou součástí platu jsou však další příplatky: zvláštní, rizikové aj. Přehled příplatků najdete již brzy v naší HR poradně.
Nepropásněte další témata naší HR poradny a odebírejte nový ONLINE MAGAZÍN.
Autor: HR poradna, Galerie zdravotnictví
コメント